Péče o hříbátka
1. 10. 2010
Vývoj hříběte
Novorozené hříbě se staví na nohy a saje mateřské mléko již půl hodiny po porodu a jeho vývoj probíhá podle lidských měřítek neobyčejně rychle. Hříbě narozené ve stáji se může vydat ven v doprovodu své matky již v druhém dni života, pokud ovšem není nepříznivé počasí. Je-li chladno a vlhko, musí matka s hříbětem zůstávat alespoň v noci pod střechou.
První dny:
Vztahy hříběte k člověku se vytvářejí hned po narození. Někdy musí lidská ruka očistit nozdry od hlenu a blan již během porodu a v prvních 24 hodinách dostává hříbě injekcí séra proti obrně a tetanu. Klisna někdy své mladé brání a staví se mezi člověka a dosud bezmocného potomka. Klidné a dobromyslné klisny však brzy pochopí situaci a projeví k člověku důvěru, v čemž je hříbě rychle napodobí.
Ochočování:
Nejlépe se ochočuje hříbě, které se zdržuje víc ve stáji než venku. Chceme-li je dostat ven, vypouštíme klisnu, která se do stáje vrací nakonec jen na chvilku. Za těchto okolností hříbě následuje matku do neznámého světa bez povzbuzování.
Když jsou hříběti asi tři dny, lze je začít ochočovat za přítomnosti matky. Uváže se poblíž stěny stáje a hříbě není třeba přesvědčovat, aby pobíhalo těsně kolem ní. Trenér nebo majitel pak pravou rukou obejme trup zvířete a druhou mu položí kolem prsou. Mládě pak brzo pochopí, že má klidně stát a pokud je matka na blízku, přijímá tento styk s důvěrou. Následujícím úkolem je navyknout hříbě na ruku, která je vede. S tím začínáme v uzavřeném boxu. Vodíme klisnu pomalu kolem a hříbě ji následuje. Pak na něj lehce položíme pravou ruku, zatímco levá je připravena zabránit prudkému výpadu dopředu.
Za den nebo dva už je možné položit lehkou stájovou utěrku hříběti kolem krku a zakrátko je možné je takto vodit po výběhu nebo po stáji. Při tom se doporučuje hříbě uklidňovat drbáním na prsou, kohoutku nebo zádi. Je to imitace matčina láskyplného oštipování a zárodek společenské péče o srst. Po týdnu již může hříbě dostat lehounkou ohlávku a dá se spokojeně vodit, pokud ho ovšem nechceme oddálit od matky. Ohlávka se nasazuje ve stáji, velmi jemně.
Po dvou týdnech už hříbě strpí všechny doteky a hlazení člověkem. Dá si také zvedat nohy jednu po druhé. Toto cvičení je dobrou přípravou na dobu, kdy bude nezbytné čas od času požádat kováře o úpravu kopyt - to už budou hříběti měsíce. Ve stáří tři nebo čtyř měsíců se hříbě také učí nastupovat do přepravního boxu nebo traileru a to ve společnosti matky. Technika rychlého a snadného nakládání je založena na tom, že hříbě má přednost. Dva lidé ho opatrně přidržují a pomalu vedou na rampu. Matka, obávající se o osud svého jedináčka, rychle pospíchá za ním, i když si jinak na trailer nepotrpí.
Krmení a péče:
je-li po ruce kvalitní pastva a klisna dobře kojí, její mléko a tráva stačí k dostatečné výživě hříběte až do věku dvou měsíců. Koncem této doby už hříbě ochutnává koncentrované krmivo, které dostává matka. Pro začátek hříbě potřebuje asi půl kila koncentrátu a dostává je do věku pěti nebo šesti měsíců. K tomu se přidává oves, vařené lněné semínko a ječmen, sušené mléko zpočátku asi 60 g, pak se dávka zvyšuje až na 227 g denně a navíc rybí tuk na podporu vývoje kostry a další. V zimě potřebuje hříbě dostatečný příděl jemného lučního sena, které nadměrně nenamáhá jeho mléčný chrup a trávicí soustavu. Kromě krmení potřebují hříbata ještě spoustu spánku, docela jako malé děti, a také společnost koní a dost místa k dovádění. Je zvykem, že se hřebečci, s nimiž se nepočítá do chovu, kastrují ještě před odstavem. Kastrování může samozřejmě proběhnut i později, ale ročci už bývají velmi divocí. Před kastrací je nutné odčervení. Naproti tomu sérii injekcí pro tetanu dostává hříbě až potom.
Odstav:
K odstavu dochází po čtyřech a půl až šesti měsících, kdy první hříběcí srst začíná tmavnout. Dříve se odstavují těžcí koně. Tento nevyhnutelný krok by měl proběhnout pozvolna, bez stresu, pro matku i hříbě a musí být citlivě řízen majitelem. Hříbata se postupně připravují na odstav občasným oddělováním od matek. Například je-li klisna právě ve výcviku, ponechává se hříbě v boxu, kam se mu dá dostatek potravy. Úplné oddělení má nastat asi tak po 4 týdnech, při čemž klisnu odvedeme a hříbě zůstane v hluboce podestlaném známém boxu, kde se cítí v bezpečí. Po týdnu je již můžeme pustit do výběhu, ale během té doby nemá matku ani vidět ani slyšet.
Dobré krmení je pro mladá zvířata svrchovaně důležité, stejně jako volnost pohybu, která jim umožňuje přirozeně se rozvíjet. V době, kdy se hříbě mění v ročka, nemá dostáváat méně než 3 kg koncentrátu denně a k tomu sůl, minerální přídavky, rybí tuk a další potřeby. Sena má mít podle chuti a také dostatek čisté čerstvé vody má být stále po ruce.
KRMENÍ HŘÍBAT
První výživou hříběte je zhruba asi 5 dní mlezivo, které se potom upravuje na běžné mateřské mléko. V prvním měsíci saje hříbě každou hodinu, poté se interval prodlužuje na 2 - 2,5 hod. Proto pokud je klisna v práci, provádíme přestávky, aby se hříbě mohlo napít.
Zhruba asi 4. den vypouštíme hříbě s klisnou do výběhu.
Pokud klisna produkuje málo mléka, přikrmujeme kravským nebo kozím mlékem. V případě, že hříbě osiřelo, je nutné mu zajistit náhradní zdroj potravy. Nejúčinnější a nejlepší je umístit hříbě u náhradní klisny. Neseženeme-li klisnu, můžeme zkusit sehnat kozu. Ta může hříbě odchovat, neboť její mléko má stejné složení jako kobylí. A nemáme-li k dispozici ani kozu, krmíme hříbě ředěným kravským mlékem v poměru 1 : 2. Zde je nutno dodržovat hygienické požadavky, čistotu a teplotu. Hříbě krmíme každé 2 hod. čerstvým mlékem.
Zhruba od 3. týdne začneme hříbě přikrmovat mačkaným ovsem a lučním senem.
Koncem 2. měsíce - je to 1kg sena + 1 kg ovsa
Koncem 3 . měsíce - 2 kg sena + 1 kg ovsa
Mezi 4. - 5. měsícem - 3 kg sena + 2 kg ovsa
Zhruba od 3. týdne začneme hříbě přikrmovat mačkaným ovsem a lučním senem.
Koncem 2. měsíce - je to 1kg sena + 1 kg ovsa
Koncem 3 . měsíce - 2 kg sena + 1 kg ovsa
Mezi 4. - 5. měsícem - 3 kg sena + 2 kg ovsa
Seno i mačkaný oves zkrmujeme nejlepší jakosti. Oves nikdy nemačkáme do zásoby! Mladým hříbatům podáváme buď celé vajíčko nebo vaječný bílek.
Okolo 6. měsíce provádíme odstav. V tuto dobu začneme s přikrmováním okopanin - krmnou řepou, krmnou mrkví, cukrovkou - vše podáváme strouhané. Jestliže hříbě začne žrát zeď nebo hlínu, znamená to, že v jeho krmné dávce je nedostatek minerálií a stopových prvků, kterými musíme krmivo doplnit. Hříbata krmíme nejméně 4x denně.
Hříbě do 1 roku musí dostávat vysoce kvalitní krmivo (oves, seno, pšeničné otruby, bob, lněné semínko, pokrutiny, krmnou mrkev, krmnou řepu). Nejvhodnější je pastevní porost, neboť je bohatý na zdroj bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Taky pohyb na čerstvém vzduchu a sluneční záření má blahodárný vliv na látkový metabolismus, vývin kostry a svalstva, činnost srdce a plic.
Hříbě do 1 roku musí dostávat vysoce kvalitní krmivo (oves, seno, pšeničné otruby, bob, lněné semínko, pokrutiny, krmnou mrkev, krmnou řepu). Nejvhodnější je pastevní porost, neboť je bohatý na zdroj bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Taky pohyb na čerstvém vzduchu a sluneční záření má blahodárný vliv na látkový metabolismus, vývin kostry a svalstva, činnost srdce a plic.
Asi ve 2. - 3. měsíci (v prvním pastevním období) začínají hříbata pastevní porost spásat.
V druhém pastevním období přikrmujeme senem a ovsem. Konec druhého pastevního období spadá zhruba do stáří 18. měsíců, kdy jsou hřebečci i klisničky již dobře vyvinuti.
V druhém pastevním období přikrmujeme senem a ovsem. Konec druhého pastevního období spadá zhruba do stáří 18. měsíců, kdy jsou hřebečci i klisničky již dobře vyvinuti.
Krmí se:
|
5 - 10 kg sena
|
2 - 4 kg jádra
|
|
3 - 5 kg okopanin
|
Dvouletým hříbatům snižujeme jádro až na 2 kg, seno se nemění.
A pár zásad při krmení:
A pár zásad při krmení:
1. Nejoptimálnější je tedy pastevní odchov hříbat
2. Jadrná krmiva zkrmujeme individuálně
3. Do 18. měsíců podáváme jádro mačkané, drcené a nepodáváme slámu
4. Při stájovém krmení nedáváme objemná krmiva do žebříků, aby hříbata neprohýbala hřbet

Komentáře
Přehled komentářů
je to opravdu poařenej webík:))neznám lepší,musela si ho dělat nejmín 5 hodin!je boží a nejlepší co znám!!!
Pro Šhárku:))
(Majitelka, 5. 10. 2010 11:05)Díky, ještě ale není hotový :). Ale dneska ho už dokončím, protože nejsem ve škole (jsem nemocná) :)
nádhernej blogušek
(Šhárka:)), 4. 10. 2010 15:08)